Ariş Medya - Pırlanta ve Mücevher Portalı

BURÇLAR VE TAŞLAR


GELİNLERE ÖZEL


ÜYE GİRİŞŞifremi Unuttum Üye Ol

CANIM ANNEME


ELMAS HAKKINDA


HABER ARA


Gelişmiş Arama

DİĞER SİTELERİMİZ

 
E-Ticaret:
  arispirlanta.com
  arisdiamond.com


Kurumsal Sitemiz:
  aris.com.tr

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

MELEKLER KAHVESİ


ANKET

En çok kullandığınız takı hangisidir?

Tüm Anketler

VİDEO ARA


BÜLTEN ÜYELİĞİ

Haber listemize kaydolarak tüm yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.
Kaşıkçı Elması’nın hikayesi

Kaşıkçı Elması’nın hikayesi

Tarih 27/Şubat/2010, 14:07 Editör Berkan ÇETİN

İngiliz Kraliyet Ailesi’nin malı olan ve Londra’da Tower of London’da sergilenen 191 karat ağırlığın...

İngiliz Kraliyet Ailesi’nin malı olan ve Londra’da Tower of London’da sergilenen 191 karat ağırlığındaki Kuh-i Nur (Işık Dağı) Elması, dünyanın en değerli elması olarak gösterilmektedir. Derya-yı Nur (Nur Denizi) isimli elmas ise, 182 karat ağırlık ve üzerinde barındırdığı 26 bin değerli taşla, dünyanın bilinen en değerli pembe elmasıdır. Halen İran’da Ulusal Mücevher Müzesi’nde sergilenen bu elmasın yanı sıra, 1853 yılında Brezilya’da bulunan ve 128 karat ağırlığa sahip olan “Güney Yıldızı” ile Moğollar’ın övündükleri paha biçilemez “Büyük Moğol Elması”, dünyanın en değerli elmasları arasında yer almaktadır. Paha biçilemezlikleriyle dünyanın en değerli yirmi iki elmasının arasına girmiş bu elmasların arasında, “Kaşıkçı” ismiyle bildiğimiz elmasımızın da olduğunu biliyor muydunuz?
İstanbul Topkapı Sarayı Müzesi’nde sergilenen 86 karat ağırlığa sahip, 49 pırlantayla süslenmiş Kaşıkçı Elması, geçmişte olduğu gibi bugün de, görenlerini büyülemeye devam etmektedir. Peki, dünyanın imrenerek baktığı bu milli değerimizin ismini nereden aldığını ve hikayesini hiç merak ettiniz mi?

Kıymet Bilen El
Rivayet o ki, 1669 yılında, o dönemde İstanbul’un Eyüp semtinde yer alan Eğrikapı Çöplüğü’nde gezinen bir adam, parlak ve yuvarlak bir taş bulur. Bulduğu taşın kıymetinden habersiz adamcağız, eve dönüşte bir kaşıkçıya uğrar. Üç tahta kaşık alır ve para yerine kaşıkçının ilgisini çeken o taşı kaşıkçıya verir. Taşın yeni sahibi kaşıkçı, elinde parlayıp duran taşı bir bilene göstermek ister ve soluğu yakın arkadaşı olan bir kuyumcuya gösterir. Kuyumcu taşı inceler, ölçer, biçer ve kıymetinin farkına varır. Ama bu durumu o an belli etmeyip, “ederi on akçedir!” diyerekten, paraya razı olan kaşıkçıya bu bedeli öder. Taş nihayet kıymet bilen bir ele düşmüştür ama, üzerine kıyametlerin kopacağı taşın hikayesi de asıl burada başlar.

Menfaat Girince Araya…
On akçeye satın aldığı taşın değerini bilen kuyumcu, bir taraftan da böylesine değerli bir taşa on akçeye sahip olduğuna inanamaz. Bunun üzerine taştan emin olmak isteyen kuyumcu, taşı bir başka kuyumcu arkadaşına gösterir. Diğer kuyumcu da taşın çok değerli yani elmas olduğunun farkına varmıştır. Durumu kuyumcubaşına bildireceğini söyleyerek sus payı ister. Taşın sahibi olan kuyumcu, sus payı vermeye razı olur ama parada anlaşamazlar. Aralarında husumet çıkar ve mesele kuyumcubaşına intikal eder. Kuyumcubaşı tarafların eline birer kese altın vererek taşa el koyar. Fakat mesele kapanmaz. Olay bir şekilde dönemin sadrazamı Köprülü Mehmet Paşa’nın kulağına gider. Elmaslara meraklı bu sadrazam taşı almak istese de, olan-biten, Padişah Dördüncü Mehmet’in kulağına çoktan gitmiştir…

Ferman Padişahın…
Dördüncü Mehmet olaya el koymuş ve bir hatt-ı hümayun (padişah fermanı) ile taşı saraya getirterek, sarayın elmastraşçısına gönderir. Elması elinden alınan kuyumcubaşına da, “kapıcıbaşı” rütbesi ve bir kese altın bahşedilir. Bu değerli taş nihayet değerini en iyi bilen kişi olan elmastraşçının eline düşmüştür. Elmastraşçı hemen işe koyulur ama, taşın işlenmesinin padişah tarafından irade buyurulması, elmastraşçının aklını uzun süre meşgul eder. Acaba bu değerli taşı nasıl işlemeli ve ortaya nasıl bir eser çıkartmalıdır? Günlerce, gecelerce düşünür-taşınır ve sonunda kararını verir. Bu değerli taş belki de yok olup gidecekken, üç tahta kaşığını bu taşla takas eden ve taşı bir kuyumcuya götüren kaşıkçıda karar kılar. Elması da oval keserek, kaşığı andıran, 86 karat ağırlıkta bir elmas ortaya çıkar. Fakat, bu elmas son şeklini bu olaydan yaklaşık 140 yıl sonra Osmanlı Tahtı’na çıkan Sultan 2. Mahmud döneminde alır. 2. Mahmud tarafından, elmasın çevresine 49 tane pırlanta ekletilmiş ve bu haliyle elmas, yıldızların ortasında parlayan bir güneşin simgesi haline gelerek, bugünkü şeklini almıştır.

Diğer Rivayet
Kaşıkçı Elması’nın yapılmasına sebep olan taşın o günlerde Eğrikapı Çöplüğü’ne nasıl düştüğü bilinmemekle birlikte, bu elmasa dair şöyle de bir hikaye anlatılmaktadır: 1774 yılında bir Fransız subayı olan Pigot isimli şahıs, bu elması Hindistan’ın Madaras Mihrace Şehri’nde satın alıp Fransa’ya götürür. Bir süre sonra satılığa çıkartılan elmas, Napolyon’un annesi tarafından satın alınır ve uzun seneler saklanır. Fakat, 1814 yılında Napolyon’un, Elba Adası’na sürgüne gönderilmesi üzerine oğlunu kurtarmak isteyen Napolyon’un annesi elmasını satılığa çıkartır. O günlerde Fransa’da bulunan Tepedelenli Ali Paşa’nın yaveri, paşa adına 150 bin civarı altın ödeyerek elması satın alır. Sultan 2. Mahmud zamanında, Tepedelenli Ali Paşa, padişaha karşı çıkartılan bir isyanda öldürülür ve tüm mal varlıklarına padişah namına el konur. Napolyon’un annesinden alınan elmas da böylece Osmanlı Hazinesi’ne dahil olur.
Kaşıkçı Elması hakkında böyle bir rivayet daha olmasına rağmen, elmasın oval yapısının bir kaşığı andırması ilk rivayeti daha inanılır kılmaktadır. Fakat, her iki halde de Kaşıkçı Elması’nın milli bir değerimiz olduğu gerçeği değişmez. Böyle bir değerimizi ülkemize ve dünyaya yeterince tanıtmamızın, onu daha değerli kılacağı gerçeğini de…
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Taşların Gizemi

Burcunuzun taşı hangisi?

Burcunuzun taşı hangisi? Kimilerine göre burç taşları kutsal kaynaklara dayanır...Bazılarına göre ise, Atlantis döneminden, antik çağlardan ...

Dünyanın en eski taşı

Dünyanın en eski taşı Dünyanın en eski taşı Avustralya’da bulundu. 4.5 milyar yaşındaki kristalin…

KATALOGLARIMIZ

PRATİK BİLGİLER


BEN BİR GÖKKUŞAĞI ÇOCUĞUYUM10/Kasım/2016

GÜZEL SÖZLER

Zorluklar dostları ölçmek için en iyi tartıdır.
Plutarkos

İSTEKKART

SİYAH ELMAS


DEĞERLİ TAŞLAR

PARİ YAZARLAR

TIKLA OYNA


GALERİ

GOOGLE ÇEVİRİ

Çeviri

ZÜMRÜT


Arismedya.com © 2010 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu
www.arispirlanta.com - www.arisdiamond.com - www.arisevlilik.com - www.aris.com.tr